Girls UAS,Oriskany@Waterville

TEAM SCORES:
Waterville: 83
OCS: 56
UAS: 7

Waterville, Oriskany, & Utica Academy of Science 4.4.19
GIRLS
EventPlaceSchoolContestant(s)Time/Dist.Points
Shot Put
1stWNatalee Collins24' 00"5
2ndUASEH Sue21'09"3
3rdOCSKara Wolanin20' 07"2
4thOCSS. Helfert18' 02"1
5thWAbby Schachtler18' 01"0
6thUASB. Toribio17' 01"0
Discus
1stWNatalee Collins75' 04"5
2ndUASEh Sue65' 01"3
3rdOCSS. Helfert58' 11"2
4thWAbby Schachtler56' 09"1
5thWKennidy VanHoeven46' 10"0
6thUASHaanah Schichler46' 09"0
Long Jump
1stWSydney Hajdasz13' 10"5
2ndWJulia Carter12' 11"3
3rdWBrooke Williams12' 06.5"2
4thWAmy Lakata11' 08"1
5thWSarah Zombek11' 00"0
6thWPaeton Barnes10' 05"0
Triple Jump
1st5
2nd3
3rd2
4th1
5th0
6th0
High Jump
1stWBrooke Williams4' 6"5
2ndWCiara Owens4' 0"3
3rdWAmy Lakata4' 0"2
4thWJulia Carter3' 8"1
5th0
6th0
Pole Vault
1st5
2nd3
3rd2
4th1
5th0
6th0
4x800 Relay
1stWCarter, Wilson, Snow, Owens11:38.15
2ndOCSRobers, Welker, Welker, Lasher11:53.43
3rd0
4th0
5th0
6th0
100 M Hurdles
1stOCSKara Wolanin20.85
2ndWPaeton Barnes21.13
3rdWAmy Lakata21.72
4th1
5th0
6th0
100 M Dash
1stWSydney Hajdasz13.85
2ndOCSM. Denison 143
3rdOCSA. Lasher (1st heat 2nd)14.12
4thOCSK. Daskiewich (1st heat 3rd)14.11
5thUASSavanah N.14.20
6thOCSJ. Schlick 150
UASBriana Tinsley150
1500 M Run
1stWBrooke Wilson05:50.45
2ndWLydia Snow05:51.53
3rdOCSG. Welker06:03.22
4thOCSA. Franz06:52.31
5thOCSM. Buck06:57.40
6thUASMariana P. (DID NOT START RACE, WALKING 2 violation)DQ0
800 M Run
1stWBrooke Wilson02:48.45
2ndOCSG. Welker02:58.93
3rdOCSJ. Roberts03:14.82
4thOCSM. Buck03:26.81
5thOCSA. Franz03:26.90
6thOCSA. Smith03:34.50
400 M Relay
1stOCSLasher, Denison, Schlick, Daskiewich58.15
2ndWElliott, Barnes, Carter, Hajdasz01:01.13
3rdWZombek, Dimare, Richmond, Bersani01:06.10
4thWDQ0
5thUASDQ0
6th0
400 M Run
1stOCSJ. Roberts01:11.35
2ndWAngelina Bersani01:19.83
3rdOCSP. Welker01:21.92
4thOCSA. Smith01:25.61
5thWKaitlyn Richmond01:26.30
6thOCSA. Franz01:26.60
400 M Hurdles
1stWCiara Owens01:18.65
2ndWSydney Hajdasz01:24.93
3rd2
4th1
5th0
6th0
200 M Dash
1stOCSM. Denison 29.95
2ndOCSK. Daskiewich 30.13
3rdOCSA. Lasher30.62
4thUASSavanah N.31.61
5thOCSL. Domenico33.10
UASBriana T.33.10
3000 M Run
1stOCSP. Welker12:26.55
2nd3
3rd2
4th1
5th0
6th0
1600 M Relay
1stWLakata, Wilson, Snow, Owens04:57.95
2ndWWilliams, Richmond, Elliott, Dimare05:50.93
3rdOCSWilson, Smith, Phillips, Buck05:55.80
4th0
5th0
6th0