Archives‎ > ‎2011 Results‎ > ‎

2011 CSC II Girls Championship

Girls Team Score
   Sauquoit Valley   169
   Cooperstown       101
   Westmoreland       79
   Waterville         67
   Morrisville-E      49
   S-E                22
   Canastota          14
   Mt Markham         11


Event       PlaceSchool          Name                                    Performance

1500        1st  Sauquoit        Susan Prichard                            5:12.9     
            2nd  Waterville      Jenna Fallon                              5:19.8     
            3rd  Coop            Laura Harmon                              05:21.3    
            4th  Sauquoit        Gianna Latella                            5:34.8     
            5th  Canastota       Marisa Williams                           5:48.3     
            6th  Westmo          Jessica Riesel                            5:49.0     

100 Hurdles 1st  Sauquoit        Elisa Marchione                           16.6       
            2nd  Sauquoit        Jessica Burine                            17.6       
            3rd  Coop            Jessie Terrell                            18.1       
            4th  Canastota       Morgan Bernier                            18.1       
            5th  Sauquoit        Allison Schloop                           18.1       
            6th  M-E             Kimmi Horton                              18.1       

100 m       1st  Westmo          Skylar Zanko                              13.5       
            2nd  Westmo          Alison Brockway                           13.7       
            3rd  M-E             Jenna Kent                                13.9       
            4th  Waterville      Kaeli O'Brien                             14.1       
            5th  MM              Dominique Hill                            14.1       
            6th  Coop            Haley Hohensee                            14.2       

400 m       1st  Coop            Katelynn Kiuber                           63.4       
            2nd  Sauquoit        Sierra Kiss                               63.4       
            3rd  Waterville      Alicia Barnes                             65.3       
            4th  Coop            Lucy Ford                                 65.9       
            5th  Sauquoit        Maeline Hollenbeck                        67.2       
            6th  Sauquoit        Renee Henck                               69.5       

3000 m      1st  Coop            Laura Harmon                              11:38      
            2nd  S-E             Sofeia Eddy                               11:43.2    
            3rd  Waterville      Julianna Slocum                           11:47.4    
            4th  Sauquoit        Lindsey Hogel                             11:55.2    
            5th  Canastota       Marisa Williams                           12:20.2    
            6th  Waterville      Katie Brown                               12:30.1    
800 m       1st  Waterville      Jenna Fallon                              2:31.5     
            2nd  M-E             Taylor Gallup                             2:33.6     
            3rd  Coop            Francesca LoRusso                         2:33.8     
            4th  Sauquoit        Lindsay Jae Skiechs                       2:35.4     
            5th  Sauquoit        Gianna Latella                            2:38.9     
            6th  Waterville      Julianna Slocum                           2:41.7     

400 Hurdles 1st  S-E             Gemma Godfrey                             70.5       
            2nd  Sauquoit        Susan Prichard                            70.7       
            3rd  Coop            Shyah Miller                              73.8       
            4th  Sauquoit        Allison Schloop                           75.2       
            5th  Canastota       Morgan Bernier                            75.7       
            6th  Westmo          Brittany Bonanza                          77.6       

200 m       1st  Sauquoit        Maeline Hollenbeck                        28.4       
            T2nd  Westmo          Kelli Brassie                             28.6       
            T2nd  Waterville      Nakeya Stedman                            28.6       
            4th  Coop            Haley Hohensee                            28.9       
            5th  M-E             Jenna Kent                                29.5       
            6th  Coop            Hayley White                              29.7       

3200 Relay  1st  Sauquoit                                                             
            2nd  Westmo                                                               
            3rd                                                                       
            4th                                                                       
            5th                                                                       
            6th                                                                       

400 Relay   1st  Westmo          Zawko, Harper, Brasit, Brochway           54.9       
            2nd  Sauquoit        Conley, Cifonelli, Homer, Lemieux         55.7       
            3rd  Waterville      O'Brien, Stedman, Ellis, Fallon           56.3       
            4th  Coop            Bryant, Terrell, Hohensee, White          56.7       
            5th  M-E             Sherwood, Gallup, Smalley, Kent           57.1       
            6th                                                                       

1600 Relay  1st  Sauquoit        Prichard, Hollenbeck, Schloop, Kiss       04:25.7    
            2nd  Waterville      Stedman, Barnes, Fallon, Ellis            04:30.9    
            3rd  Westmo          Murling, Quirk, Brasie, Brockway          04:50.4    
            4th                                                                       
            5th                                                                       
            6th                                                                       

Shot Put    1st  Sauquoit        Gemma Blanles                            29' 5"     
            2nd  Coop            Raquel Perez                             28' 3 3/4" 
            3rd  Coop            Alexis Devenpeck                         26' 9 1/4" 
            4th  Waterville      Alicia Barnes                            26'        
            5th  Sauquoit        Naomi Lemieux                            25' 9 1/4" 
            6th  MM              Rochelle DiNIgro                         25' 7 3/4" 

Discus      1st  Coop            Raquel Perez                              89' 8"     
            2nd  MM              Rochelle Pinigro                          89' 8"     
            3rd  Sauquoit        Alexandra Benn                            81' 0"     
            4th  Canastota       Alyssa Wilson                             79' 2"     
            5th  Sauquoit        Gemma Blanks                              73' 11"    
            6th  Westmo          Emily Murphy                              73' 7"     

High Jump   1st  M-E             Kimmi Horton                              5'         
            2nd  Coop            Lucy Ford                                 4' 8"      
            3rd  Sauquoit        Sarah Cifonelli                           4' 6"      
            4th  Sauquoit        Laura Homer-Gonthre                       4' 6"      
            5th  S-E             Mikayla Solloway                          4' 4"     
            6th  Coop            Sumer Murdock                             4' 4"      

Triple Jump 1st  Westmo          Skyler Zawko                             33' 7 1/2" 
            2nd  Sauquoit        Sarah Cifonelli                          31' 1 1/2" 
            3rd  Sauquoit        Sierra Kiss                              31' 1"     
            4th  M-E             Kate Verne                               30' 9 1/2" 
            5th  M-E             Amber Smalley                            30' 8"     
            6th  S-E             Emily Palmer                             29' 2 1/2" 

Long Jump   1st  Westmo          Skyler Zanko                             17' 3.5"   
            2nd  Coop            Katelynn Kiuber                          15' 5.0"   
            3rd  M-E             Kimmi Horton                             14' 10.75" 
            4th  M-E             Amber Smalley                            14' 8.0"   
            5th  Sauquoit        Elisa Marchone                           14' 4.75"  
            6th  S-E             Emily Palmer                             14' 2.5"   

Pole Vault  1st  Sauquoit        Sarah Cifonelli                           7' 6"      
            2nd  Sauquoit        Naomi Lemieux                             7' 6"      
            3rd  Westmo          Amber Bennett                             6' 6"      
            4th  M-E             Kimmi Horton                              6' 6"      
            5th  Coop            Kelsey Lent                               6'         
            6th  Westmo          Megan Hwascz                              6'