Archives‎ > ‎2012 Results‎ > ‎2012 CSC I Boys Results‎ > ‎

Boys Division I Championship Meet

Team scores:
Clinton                 155.5
WCV                       98
Ilion                        71
Little Falls              62.5
Dolgeville              43
Herkimer                38
Adirondack             32
Westmoreland       17
Frankfort-Schuyler  7
Mohawk                    2

4x800   

9:00.4 Clinton KISTNER, STANCO, MODA, BANKERT         

9:11.0 Adirondack ACEY, PUGH, HADEEN, POCCHIARI     

9:12.4 Little Falls LAMB, YALLAWITZ, MILLER, MESSINA  

9:15.2 Dolgeville JASEWICZ, DIEFFENBACHER, JORREY, DARLING

9:15.4 Ilion MARLEY, PADDOCK, ROWSAN, LAYMON       

9:25.7 West Canada Valley MINER, YOUNGS, WAGNER, CONGDON

 

110HH  

15.9 Little Falls KORCE   

16.3 Clinton CORNELIUS

16.5 Adirondack SWIECKI             

16.6 Ilion GREENFIELD   

16.7 West Canada Valley MARSDEN        

17.2 West Canada Valley MILLER

 

100m    

11.1 Dolgeville RUGGERIO           

11.2 Clinton CHROBAK  

11.2 Westmoreland MURLING  

11.5 Ilion JOHNSON        

11.8 Frankfort-Schuyler MOROCCO        

11.8 Clinton SIEDSMA

 

 

1600m  

4:43.9 Little Falls YALLOWITZ      

4:48.9 Clinton BANKERT

4:56.2 Clinton KULPA     

4:57.2 Clinton YAWORSKY

4:59.1 Ilion BANDEL        

5:01.4 West Canada Valley VERBITSKY

 

4x100   

46.0 Ilion JOHNSON, CHIEVER, PEREZ, DONAHUE              

47.5 Dolgeville NASTOVSKI, BULLOCK, VEDDER, RUGGERIO         

47.6 Little Falls KORCE, TALBOT, MCLEAN, ROBINSON     

47.9 Adirondack NORTON, ROCKWOOD, MEYERS, KOPERDA       

48.1 Clinton MODA, HERNANDEZ, BIALEK, SIEDSMA        

48.4 Westmoreland HEITZMAN, JENNINGS, ACEE, MURLING

 

400m    

51.9 Clinton CHROBAK  

53.5 Clinton SYKES          

53.6 West Canada Valley BUTLER             

54.0 West Canada Valley JOHNSON        

54.3 Westmoreland EDICK          

54.4 Ilion BROWN

 

 

400IH    

59.2 Clinton CORNELIUS               

61.9 Herkimer MCLANE

62.2 Ilion GREENFIELD   

63.6 Adirondack SWIECKI             

64.9 Clinton HOPKINS    

65.4 Dolgeville DOOLITTLE

 

800m    

2:08 Clinton BANKERT   

2:11.1 Clinton MODA     

2:11.7 West Canada Valley MINER           

2:13.4 Dolgeville DARLING           

2:14.7 Ilion MARLEY        

2:16.2 Clinton STANCO

 

200m    

22.9 Dolgeville RUGGERIO           

23.2 Clinton CHROBAK  

23.2 Westmoreland MURLING  

23.9 Ilion JOHNSON        

24.0 Clinton SYKES          

24.7 Ilion DONAHUE

 

 

3200m  

10:29.5 Little Falls YALLOWITZ    

10:42.0 Clinton YAWORSKY         

10:50.3 Ilion BANDEL      

10:59.7 Ilion RAWSON   

11:07.0 Clinton KULPA   

11:10.8 Adirondack LUTZ

 

4x400   

3:39.5 West Canada Valley BUTLER, WAGNER, JOHNSON JOSLIN               

3:39.9 Clinton MODA, SYKES, HERNANDEZ, BANKERT      

3:50.0 Ilion BROWN, CHIEVER, JOY, METZ             

3:52.0 Adirondack CHASE, HARDY, COSCOMB, SWIECKI 

3:52.2 Westmoreland LALONDE, EDICK, MURLING, HARRIS         

4:00.1 Little Falls LAMB, YALLOWITZ, MESSINA, MILLER

 

Shot Put              

43-10.5 Ilion HOOVER    

42-7.5 West Canada Valley DYGERT         

42-5 Herkimer OLDFIELD              

41-6 Clinton ZUCHOWSKI             

41-1.5 Herkimer HERRON            

40-0 Little Falls LACOPOLLA

 

 

Long Jump         

21-0 West Canada Valley MINASI             

19-7 Little Falls KORCE   

19-0 Clinton CHROBAK  

17-6.5 Clinton NELSON  

17-5 Dolgeville BULLOCK              

17-4.5 West Canada Valley MILLER

 

High Jump          

6-2 West Canada Valley MINASI               

6-2 Herkimer BRIGGS    

6-2 West Canada Valley WHITE 

6-0 Dolgeville WOODS   

5-8 Clinton CORNELIUS 

5-8 West Canada Valley SYNENKI

 

Discus Throw    

127-6 Herkimer OLDFIELD            

127-0 Ilion Hoover          

125-2 Little Falls ROBINSON        

119-4 West Canada Valley HAMILTON   

117-6 Herkimer HERRON              

115-0 Ilion MEAD

 

 

Triple Jump        

42-0.5 West Canada Valley MINASI         

39-4 West Canada Valley SYNENKI           

38-4.5 Clinton CORNELIUS           

37-1.5 Little Falls KORCE               

37-3.5 Herkimer TYOE   

37-3 Clinton NELSON

 

Pole Vault          

11-6 West Canada Valley YOUNGS          

11-6 Clinton MACRI        

11-0 TIE Frankfort SALAMONE , Adirondack KOPERDA    

11-0 Mohawk RINALDI  

10-6 TIE Clinton HERNANDEZ, Little Falls MESSINA



**Most outstanding track athlete of the meet- Jake Yallowitz Little Falls

**Most outstanding field athlete of the meet- Jack Minasi WCV